E3 2011 - Rozhovor z Danielem Ericksonem - SW-TOR.cz - Star Wars: The Old Republic (SWTOR) SW-TOR.cz – Star Wars: The Old Republic (SWTOR)

E3 2011 – Rozhovor z Danielem Ericksonem

Vydáno: 11.6.2011 v 06:48 | Autor: Aries

Server DarthHater.com na letošní E3 důkladně vyzpovídal vývojáře Daniela Ericksona, a to ne v klasickém rozhovoru „jeden na jednoho“, ale otázky pokládal rovnou celý tým. Za překlad děkujeme návštěvníku stránek Jedymu.

DH: Pokud navštěvujete naší stránku, tak určitě víte, kdo Daniel Erickson je. Nicméně mohl byste říct tomu jednomu návštěvníkovi, co je na Darth Hateru poprvé, co pro BioWare děláte?

Daniel Erickson: Jednomu návštěvníkovi?  To není moc velký nárust návštěvnosti, ale v případě, že by byli dva – Jsem Daniel Erickson a pracuji jako lead writer The Old Republic.

DH: Dnes se na oficiálním fóru objevil první příspěvek ohledně raidů, nebo jak jim říkáte vy –

Daniel Erickson: Operace (Operations).

DH: Mohl byste nás v kostce seznámit s těmito Operacemi v ToR? Co je odlišuje od ostatním MMO her a co mají naopak společné?

Daniel Erickson: Začnu s tím, co mají podobné: Je to velké, je zde více hráčských skupin. Budou se tu odehrávat velmi zajímavé bitvy a také zajímavé logické maličkosti, které nemusí být nutně souboje. Věci, které nutí taktizovat. Sestavíte raid a musíte zkoušet a mít plán pro to, co budete dělat.

Jaké jsou zde rozdíly? Je zde veliký rozdíl mezi Flashpointem a tradičním dungeonem. Kontext, příběh, zapadnutí do světa, pocit právě se odehrávající historie.

A teď otázka, která vždycky přijde potom, co řeknu „příběh“ – Ne, v raidu nebudou žádné skupinové konverzace. To by bylo příšerný, hrozný, strašlivý.

DH: Když jste zmiňoval těch více hráčských skupin, kolik lidí bude v raidu?

Daniel Erickson: Víme, že jich bude více než osm, ale ještě jsme nestanovili maximální počet. Je to věc testování a zkoušení. Nejde jen o to, abychom zjistili, co nejlépe funguje, ale také to, co je největší zábava. Souboje jsou velmi dynamické, je zde velmi mnoho skoků, létání a dalšího pohybu. Potřebujeme velký prostor na souboje, tudíž se snažíme přijít na to, jaký největší počet funguje a přitom je to zábava.

DH: Jak je to s volbou? Předtím jste zmiňoval, že zde nebude žádné příběhové rozhodování uvnitř Operací.

Daniel Erickson: Zde jsme na rozmezí. Máme připravený nějaký materiál, co se týče opakovatelného obsahu. Do příběhu vkládáme hodně. Takže víte, co děláte, kdy to děláte, a když je potřeba, tak uděláte rozhodnutí o tom, co se bude dít. Ale pokud si to chcete pouze zopakovat a proběhnout, nebudeme vás pokaždé zpomalovat konverzacemi, které už znáte.

DH: Víme, že společníci v tuto chvíli ve skupině zabírají místo dalšího hráče. Takže pokud máme skupinu čtyř hráčů, mohou to být například dva hráči a dva společníci, nebo tři hráči a jeden společník, atd. Jak je to se společníky v raidu? Je to stejné jako s Flashpointy? Budou zabírat slot pro hráče?

Daniel Erickson: Podle nás v tuto chvíli společníci nepatří do PvP Warzone ani do raidů.

DH: Proč tedy nemohou být v raidech?

Daniel Erickson: Společníci nikdy nebudou dost chytří. Princip raidu je být zkoordinovaný a to dokáže jen hráč. Pokud raid wipne jen proto, že se Vette rozhodne jít někam potulovat, tak to ty lidi akorát naštve.

DH: Ve hře máte mnoho mechanismů. Některé prožívají comeback z předchozích her. Jsou zde nějaké mechanismy, o kterých nám můžete povědět?

Daniel Erickson: Myslím, že tohle necháme pod pokličkou, Gabe (Lead PvP Designer) by mě nejspíš zabil, kdybych něco řekl. Povím vám jen to, že se nejvíc bavím u raidů na world bosse, které jsou právě teď v testování. Zabil jsem world bosse na Dromund Kaas a měl jsem na to desetičlený raid. Museli jsme se brodit bažinami, abychom tuto ohromnou věc našli. Rozdělili jsme se a já jsem ho s dalšimi dvěma členy našel – a málem jsme hned umřeli. Jako Sith Assassin, jsem nahodil stealth, schoval se pod skálou, počkal než projde a pak jsem začal na každého křičet, ať sem přijdou. Na ploše svého počítače mám screenshot, jak stojíme před obrovským mrtvým world bossem. Byla to jedna z nejlepších nocí, kterou jsem strávil hraním MMO hry.

DH: Jak to máte s obtížností raidů? Je zde nějaké seznámení pro hráče, kteří nikdy neraidovali?

Daniel Erickson: Chceme se ujistit, aby se obtížnost raidů zvyšovala. První raid by samozřejmě neměl být „navždy jen wipe“ raid, ale obtížnost zatím testujeme jako vše ostatní. Uvidíme, jak se s tím hráči poperu a kolik lidí je překoná. Pokud zjistíme, že hráči chodí endgamové raidy jen kvůli altům, a pokud to jsou opravdu hardcore MMO hráči, tak se vsadím, že se obtížnost zvětší.

DH: Dá se nějakým způsobem změnit obtížnost pro tyto hardcore MMO hráče?

Daniel Erickson: Teď opravdu nevím. Zkuste se na to zeptat Gabea.

DH: Už jsme slyšeli o PvP itemech, které mohou PvPéčkaři získat, bez vyloučení nePvPéčkařu z možnosti jim obstát. Je to i v raidech? Jak je to teď s itemy v Operacích? Máme nějaké informace o tom, kdo dostane jaký gear, jak se bude equip škálovat a kolik raidů musím projít, než budu mít equip na tento?

Daniel Erickson: Na E3 představujeme první náhled na Operace. Máme skvělé video a je to jako: “Koukejte! Operace!“ Bude to trvat než uděláme všechny věci týkající se gearu. A opět, vše to přijde z testování a nejspíš to nebudu já, kdo vám to nakonec poví.

DH: Také jsme toho dost viděli z Tatooine. Pro ty, kteří to nezaznamenali, mohl byste jim říct, co by měli od Tatooine očekávat, která frakce tam sídlí a tak?

Daniel Erickson: Tatooine je opravdu zábavná, jelikož je to kolem levelu 26 nebo tak. Je to první svět, ve kterém není žádná vládá a sídlí zde obě frakce. Pokud hrajete na PvP serveru,  Dune Sea je čistě zabijácké místo. Je obrovské a otevřené a je zde mnoho questů, které designeři naschvál navedli právě sem. Jdeš po cestě, kterou využívá mnoho hráčů. Jednou jsem nastoupil na špatné taxi a.. no, čekala mě velmi rychlá smrt, ostatní hráči byli jako: „Kdo to je? Jdem ho zabít!“ Tatooine je zábavná, protože je to taková přestávka mezi konfliktem Impéria a Republiky. Děláš tu PvP, protože je to zkrátka sranda.

Questy se točí okolo snahy najít tajemství, které se na Tatooine ukrývá. Lidé z Czerky tu byli dlouho dobu, utratili tu spoustu peněz děláním něčeho, co později zpátky pohřbili pod písek, snažili se vymazat všechny záznamy a pak opustili planetu. Právě proto se hráči snaží zjistit o co jde.

Také tu narazí na skvělé speedery (mounty). Nejsou to žádná tintítka, jsou rychlé a vypadají skvěle. Snažili jsme se udělat speeder biky, ale ve městěch zabírají až moc místa, tak jsme je zmenšili. Je jich spousta. Ukázali jsme jen jeden, ale bude jich více. Neradi říkáme, že jsou specifické pro každou frakci, protože jsou pro každou frakci vyrobené, ale pokud se budete hodně snažit, můžete nakonec ukrást speedera z té znepřátelené strany.

DH: Na jakém levelu dostaneme svého prvního mounta?

Daniel Erickson:  Právě teď na 20 levelu. Opět, ještě se to může změnit.

DH: To co bylo vidět na mapě Tatooine bylo obrovské. Ale byla zde také prázdná místa. Zvyšujete nebo snižujete množství mobů podle testování? Jaký to má vliv na velké otevřené prostory? Je to prostředím?

Daniel Erickson: Jedna věc byla opravdu důležitá, když jsme vytvářeli Tatooine a Hoth, vlastně tam byl dost podobný problém. Když byly osázeny množstvím mobů, tak nevytvářely atmosféru Tatooinu a Hothu. Nebylo by tam k hnutí. Teď je aggro sníženo, protože lidé chtěli vidět high-level věci, takže máme postavy na úrovni 26, ovládané lidmy, kteří neznají útoky, ability, nic. Hodně lidí umíralo, takže jsme chtěli, aby měli možnost projít planetu rychle a bezpečně.

Je tu také krásná scenérie. Budete to tu muset párkrát projet a ještě tu chceme dát bandu droidů, kteří se tu budou poflakovat tam, kde se vám to zrovna nejméně hodí. Takže tu máme planety, které jsou obrovsky osídlené jako je třeba Corellia, kde, jak jste si asi domysleli, zuří válka uprostřed města. A pak tu jsou místa, které jsou méně osídlena, ale pořád mají co nabídnout, jen je to rozprostřeno na větší prostor. Proto je Tatooine první místo, kde vám dáme speedera.

DH: V poslední době se toho také dost dělo ohledně advanced classes (rozvinutí stromů jednotlivých tříd), zveřejnili jste některé talenty. Uvidíme další?

Daniel Erickson: Můj odhad je, že ano. Měli byste se zeptat Stephena, aby vám řekl, co přesně zveřejní a co ne. Myslím si, že s tím počkají, než Georg řekne, že je to v pořádku. Hodně se to mění. Dělali si ze mě srandu, když jsem dříve na EA.com ukazoval hraní na Tatooine a nevedl jsem si moc dobře, protože Powertech byl uplně jiný než když jsem za něj hrál naposledy. Byl jsem jako: „Wow! Koukněte na tu abilitu! Boop, boop!“ Dostal jsem postavu s levelem 26, za kterou jsem nikdy nehrál. Tyhle věci se mení rychle. Právě testuji level 19 Inquisitor tanka a strašně mě to baví – není to postava, o které jsem si myslel, že mě bude tak bavit.

DH: Zajímavá věc, kterou jste zmínil – aggro bylo sníženo. Měli jsme možnost přesvědčit se. Nahodili jsme stealth, ale aggro bylo pořád dost aktivní. Pokud k někomu nepřijdeme zezadu, uvidí nás, i když jsme neviditelní. To se stávalo pořád. Jak testování ovlivnilo stealth a jak se stealth posouvá dopředu?

Daniel Erickson: Stealth je v podstatě o tom, že musíš udeřit tvrdě a rychle. I když k někomu přijdete zepředu a jste neviditelní, tak pamatujte, že máte na sobě nějaké maskovací zaříení, a jste od něj na 5 stop, tak vás uvidí. Musíte přijít ze strany a i tak jsou podezřívaví. Nemůžete prostě kolem někoho jen tak chodit. Nejste neviditelní.

DH: To nám dost pomohlo, jelikož jsme si toho všimli i během PvP. Jestli tomu tedy rozumíme, není to o taktizování, musí se zkrátka naběhnout a tvrdě udeřit.

Daniel Erickson: Jasné, připlížíte se a tvrdě udeříte. Nebo pokud jste 5 stop daleko, nikdo si vás nevšimne, pokud nezapne nějakou svoji abilitu, která odhalí zastealthované postavy.

DH: Viděli jsme mnoho nových společníků: Scorpio, Lt. Pierce a také toho Jawu…

Daniel Erickson: Blizz, BLIZZ!! (smích)

DH: Mohl byste nám trochu přiblížit, na co tito společníci jsou?

Daniel Erickson: Tak koho tu máme? Xalek, kterého jsme zveřejnili na obrázku už před delší dobou. Xalek je DPS, celkem vydrží, je stejné rasy jako Generál Grievous předtím než byl přeměněn na droida, a Sith Inquisitor ho dostane až v pozdější části hry. Agent má Scorpiu, druh velmi chladného droida, kterého nevytvořilo Impérium ani Republika. Je taková velmi odlišná a nenávidí vás ze všech svých elektronických součástek a opravdu ráda by vás zabila.

Pak je zde Blizz, který je zatím můj nejoblíbenější a myslím, že je u něj největší pravděpodobnost, že se začne prodávat jako plyšák. Blizz je rozkošný malý Jawa, který chce pomoc, je trochu šílený a je to skvělý engineer. Dělá si různé štíty a tak a má celý batoh dalších hraček a triků. A Lt. Pierce je zde pro Warriora. Pierce je taková jeho pravá ruka, stormtrooper, na zemi, v bahně, nebojí si zašpinit si ruce, voják, který má hrozné sadistické sklony. Takže pokud jste podobný typ, tak je to vysněný parťák.

Autor překladu: Jedy

Korektura: Aries

Zdroj: DarthHater.com