Dojmy za Jedi Knight classu (Kereloth) - SW-TOR.cz - Star Wars: The Old Republic (SWTOR) SW-TOR.cz – Star Wars: The Old Republic (SWTOR)

Dojmy za Jedi Knight classu (Kereloth)

Vydáno: 20.10.2011 v 21:19 | Autor: Kereloth

Abych naplnil jakousi komplexnost testu, který měla naše redakce k dispozici, zvolil jsem jakožto mojí postavu ve hře force-usera, Jedi Knighta, jelikož šéfredaktor Aries si vybral Troopera. Článek tedy bude vycházet z linie jeho questů a lokací.

Předně, dostat se k samotnému klientu hry byl celkem oříšek pro někoho jako jsem já, tedy s pomalým internetem a méně možnostmi se na židli u PC (a tedy in-game) ohřát déle. Datový objem celého downloadu se vyšplhal přes 20 gigabajtů, a než jsem se tedy dostal do hry, byl už bezmála týden z testovací doby fuč. Což se lehce odrazilo ve výsledném levelu mé postavy, který nebyl ani polovina toho Ariesova. Díky BioWare, že je T7 tolik přesílený companion. Ale o tom později.

Hurá a sláva, hra byla stažena a připravena ke startu. Už v úvodních obrazovkách je vidět, že hra není tak úplně hotová, rozhodně bych tu změť “co všechno se loaduje” v dolním rohu obrazovky nahradil nějakým jednoduchým progress-barem. Nicméně posuňme se, přes logo SWTOR, už k samotné obrazovce volby charakteru, potažmo vytvoření nového, která už vypadá finálně. U vytváření nové postavy není co vytknout, pokud jste měli co dočinění s jakoukoli jinou novější hrou od BioWare, je vám jasné, že vaše postava bude vypadat podle vašich přání opravdu detailně. U mě padla volba na Twi-lek slečnu, v hezky typické šmoulí barvě.

A pak už přímo do hry. Úvod do hry za Jedi Knighta je překvapivě rychlý, jen co přiletíte na Tython, v základní jedijské teplákovce a s jakousi prskavkovou tyčí na zádech, už po vás něco chtějí. Zde nutno podotknout, že z kraje je vaší jedinou motivací, příběh nepříběh, vyměnit u vašeho Jedije ten prskací klacek za opravdový světelný meč, kterého vám dopřejí až na cca 8 levelu. Ale zpět k úkolu: jakási rasa domovských kladivouno-hlavovitých obyvatel se zmocnila zbraní a rozhodla se, že vezmou území okolo akademie útokem. Ona samotná akademie je až o kus dál, k ní teprve dojdete, přes prvotní sadu questů. Zde už ale musím vyzdvihnout dva opravdu parádní aspekty hry.

První je, že jakožto Jedi bojujete samozřejmě nablízko a stejně tak vaši nepřátelé (blaster, kterým po vás pálili z dálky schovají, a tasí meč) a dojem, jaký ve vás tyto souboje vyvolávají je parádní. Opravdu se čepele vašich mečů setkávají, opravdu provádíte výpady a úskoky, opravdu mečem odrážíte paprsky z blasterů… to je zkrátka jiné kafe než v mnoha jiných hrách, kde do sebe protivníci jen tak mlátí jako do pytlů masa. Palec nahoru. Fungivání skillů je přesně tak, jak se od hry čekalo, a používání Focus pointů je tedy takové, jak už jsme několikrát psali v jiných článcích.

Zadruhé pak musím zmínit jakousi polosólovou (nebo partovou) formu postupu v příběhu, kdy je jeskyně/tunel/chodba/místnost s důležitou částí hry oddělena portem (samozřejmě bez loadingu) do kterého projdete už jen vy sami a splníte si vše potřebné. Vyhnete se tak otravnému čekání na respawn, protože bosse někdo před vámi sklidit nemohl, a příběh si opravdu nerušeně užíváte. To se samozřejmě nevztahuje na questy vedlejší, kde už vám sem tam klíčovou potvoru nebo tlačítko před nosem vyfoukne. Ale s tím se už v MMO tak nějak počítá.
No a tak jsem po cca hodině a půl hraní prošel průsmykem v horách a dolní čelist mi padla na stůl. Jedijská akademie přede mnou, v plné kráse. Další hezkou stránkou hry je fakt, že lokace jsou detailní, rozlehlé a mají ten správný “star wars feeling”.

V akademii už na mě čekala samotná Satele Shan a po rozhovoru mi věnovala celkem hezký kus equipu, tedy správnou jedijskou kapucu. To že mi z ní trčely ty dva Twi-lecké výběžky z hlavy překvapivě není až tak ošklivé, ale vlastně docela fajn.

Příběh se posouvá dál, do Twi-lecké vesnice v kopcích, kterou trápí stejný problém, jako úvodní lokaci. A tak dál pomáháte lidem, sem tam dostanete na výběr, zda nějaké postavě hrubě odseknout, nebo se ho slušně zeptat, a v mnohých případech jsou volby doplněny o body temné nebo světlé strany síly. Typický příklad takové volby je v momentě, kdy vás nepřítel, který původně zaútočil zjistí, že jste nad jeho síly, vzdá se a prosí o milost. Body světlé strany dostanete za omráčení a předání do správných rukou, temné body za okamžitou popravu. A pozor, často tyto volby také ovlivňují, kolik bodů vám připíše k dobru váš společník. Takovéto přepočty se dějí o trochu častěji, než ty temné a světlé.

Společníci, další skvělá věc. Obvykle nejsem companion systému v jakékoli hře zrovna nakloněn, spíše mi společníci překážejí, ale tady před vývojaři smekám. Jedijský companion, T7, kterého dostanete ve vesnici Twi-leků od svého mistra, poté co jste ho v rámci příběhu našli v jeskyni (za předpokladu že nejste nadávací typ a droida vůbec nechcete, i když je možné že vám ho hra vnutí tak jako tak) je prapředek filmového R2D2 a jeho zasazení do příběhu i celková použitelnost je skvělá. Nejenom že vám značně ulehčí hru, když tankuje a pálí blasterem po nepřátelích ale také vás jakožto charakter povzbuzuje, obdivuje… a to v naprosto holých a strojních, byť dokonale výstižných větách (Jedi + T7 letět na Coruscant. Coruscant nebezpečné místo. Jedi + T7 být ale skvělý tým). A stačí vám k němu jen pár tlačítek po straně, nic složitého.

Pokud jste četli nějaký spoiler-článek (psaný zde na stránkách mou rukou), víte jak k světelnému meči příjdete, pokud ne, nebudu vám to prozrazovat, už jen proto že se jedná o příběhovou linku, dost podstatnějšího rázu než jen “ochraň vesnici Twi-leků”. Každopádně meč je váš, a výběr specializace classy se také kvapem blíží. Chcete být tank, obléci težké brnění, nebo dps, a dostat 1+1 meč zdarma? Volba je na vás, a je to jednodušší. než by jste čekali. Pokecáte tu a o kus dál a je to za vámi. Společně se specializací se vám také odemknou (na levelu 10) talentové stromy.

Řeč byla o Coruscantu, přesuňme se tedy tam. Na Tythonu naskočíte do jednoho transportéru, na Carrick stanici na druhý (nebo pokud máte partu, můžete zavítat cestou na Esseles, první flashpoint) a je hotovo (tady už hra loadovat musí). Opět, design planety je naprosto famózní, nad hlavou vám dokují křižníky, po stranách létají všelijaké dopravní prostředky a před vámi se tyčí (další dolní čelist na stole) budova galaktického senátu. Přesně takový dojem by tahle budova měla vzbuzovat: impozantní a gigantický. A samozřejmě že vaše kroky vedou přímo dovnitř, kde opět konzultujete s radou Jedi co a jak.

Kde asi tak na Coruscantu narazím na louku s příšerami? Hnedle o pár stanic taxíkem dál (váš hrdina drsňácky naskočí do taxíku a proletí několik ulic, kde z něj zase stejným způsobem vyskočí) je tržiště plné ne zrovna republice pohodlných padouchů. A to už má Jedi měla za pasem meče dva, a souboj hned nabyl nových rozměrů. I T7 začal nějak častěji používat skill, kdy si lanem přitáhl nepřítele a mě tak ulehčil boj, pokud jsem ho neposlal jako prvního. I skilly hned dostaly jiného rázu a Jedijka se mi pomalu před očima začala měnit na smrtící vír modrých čepelí. Přesto bylo potřeba si po některých soubojích oddychnout meditačním skillem, který obstojnou rychlostí regeneruje vašemu společníkovi i vám životy.

No a to už se moje putování betou dostalo do současného bodu. Coruscant se mi dokončit nepodařilo a loď jsem nezískal. Nicméně už to nebylo daleko, a embargo by mojí možnost informací utlo tak jako tak.

K technickým požadavkům: V nastavení grafiky jsem se radši nevrtal, neboť mi hra šla tak akorát plynule, sem tam v náročnějších místech na Coruscantu se začala drbat. AA bylo vypnuté, většina věcí medium nebo high, ale taky pár low, přesně nevím. Moje sestava je: Intel E8400 (2x 3Ghz), 4Gb RAM, GF GT9800 512MB.

Suma sumárum, hra vás chytne a nepustí. Častokrát jsem se musel přemáhat, abych nezůstal v lokaci o trošku déle a nesplnil poslední dva vedlejší úkoly, ale čas na mě tlačil. Naprosto mě nadchla i taková drobnost, jako když mi při souboji s jednou příběhovou postavou začala hrát známá melodie, a hra rázem nabyla skoro až filmové roviny. I když co si budeme nalhávat, příběh vystačí za tři filmy. To, jakým způsobem jste vtáhnutí do konverzací a jak jsou větvené, byť jen ty u vedlejších questů s nepdostatnou postavou, je famózní. Když už někdo není fanda PvP, nebo ho třeba vůbec nelákají ani principy MMO, pořád tu má naprosto ryzí příběh ze světa Star Wars, a už jen kvůli tomu bych doporučoval hrát.
A to jsem hromadu věcí ani nestihl zkusit.

For the Republic!

Máte-li nějaké další dotazy, co se hry nebo Jedi Knighta týkají směřujte je do patřičného topicu na fórku.