Nová kniha Drewa Karpyshyna - SW-TOR.cz - Star Wars: The Old Republic (SWTOR) SW-TOR.cz – Star Wars: The Old Republic (SWTOR)

Nová kniha Drewa Karpyshyna

Vydáno: 22.4.2011 v 19:22 | Autor: Aries | Komentáře

Dnes oficiální stránky přinesly odhalení o nové plánované knize Drew Karpyshyna, Lead Writer Bioware a autor několika velice úspěšných knih, ať už z prostředí Mass Effect, nebo Star Wars trilogie Darth Bane.

Období The Old Republic se dočká třetí knížky. A měla by být velice zajímavá, už jenom podle jejího jména – Revan. V příběhu se tak konečně dozvíme, co se vlastně stalo s Revanem po ději v Knights of The Old Republic, a jako by to nebylo málo, údajně se dozvíme, kdo je ve skutečnosti tajemným Imperátorem Sithů, odkud pochází a jak se mu podařilo udržet se při životě a moci takovou dobu…

Knížka vyjde někdy během tohoto roku, bohužel přesnější datum je neznámé.

K novince kromě oznámení ještě patří interview s autorem knížky, které prozatím najdete na oficiálních stránkách, později bude přeloženo.

Update 20:15 – rozhovor přeložen, najdete jej v pokračování novinky

Jaký je to pocit odhalit, že název vaší poslední Star Wars knížky je Revan?

chtěl bych říct to, jak uspokojující bylo pracovat na takovéhle knížce. Knights of the Old Republic bya moje první tvorba ve světě Star Wars, a psát Revana tak byl takový návrat ke kořenům. Také vím, že fanoušci dlouho netrpělivě čekají na odhalení toho, co se vlastně s Revanem stalo po ději KOTOR. Jsem rád, že se to konečně všichni dozví, a jsem nadšený tím, že to jsem právě já, kdo jim tento příběh může odvyprávět.

Do vydání zbývá ještě hodně času, ale můžete říct, kolik toho bude o Revanovi odhaleno?

Knížka má název Revan, protože se jedná o jeho příběh. Je hlavní postavou děje, a velká část příběhu knihy bude viděna z jeho perspektivy. Samozřejmě, že potkáme i další postavy, jak staré, tak i nové, ale Revan stále zůstane hlavním protagonistou.

Jak velká část tohoto příběhu byla připravená pro KOTOR? Byl Revan v té době do takové míry rozpracovaný, nebo jste jej nechali jako záhadu, která se doplní později?

Každý kdo zná hry ze série KOTOR ví, že jsme se s Revanem pohybovali po tenké hraně. Legenda a reputace tohoto Jedie, který se stal Sithem, byly velice dobře vykreslené, ale hráči měli možnost určit velkou část jeho osobnosti tím, jak hráli.

Něco takového by pochopitelně nemohlo pro knížku fungovat, takže jsem se rozhodl zaměřit se na určitě univerzální prvky z KOTORů, a zároveň na kánon vesmíru Star Wars, ve kterém je Revan muž a následoval cestu světlé strany a svého vykoupení.

Avšak dokreslováním těchto detailů jsem se mohl touto postavou zabývat mnohem hlouběji, než bylo možné s Revanem s „čistým štítem“, jak tomu bylo ve hrách. Bylo to těžké rozhodnutí, ale věřím, že se vyplatilo. Fanoušci chtějí vědět, co se stalo s Revanem po KOTORu, a nyní budou mít šanci si ten příběh vyslechnout.

Jaké další postavy z KOTOR nebo z KOTOR II můžeme čekat?

Nemůžete vyprávět příběh o Revanovi bez jeho společníků, kteří byli klíčovými prvky celého herního zážitku z KOTORu. Samozřejmě není možné vyprávět o všech, aby se z knížky nestala nesouvislá hromada textu, takže jsme se zaměřil na ty postavy, které byly pro Revanův příběh po událostech KOTOR nejdůležitější. Nechci prozradit příliš, ale Canderous, T3-M4, Exile a samozřejmě Bastila Shan budou mít v knížce veliké role (společně s některými důležitými postavami, které se objeví v SWTOR).

Jakou dobu budou události v Revanovi pokrývat? A do jakého časového horizontu je příběh zasazen oproti jiným SWTOR knížkám?

Příběh pokračuje přesně tam, kde skončili Knights of the Old Republic a pokračuje během a po událostech KOTOR II, čili nějakých zhruba pět let. Budou tam zmínky ohledně některých události KOTOR II, ale zaměřil jsem se hlavně na příběh v dobách přes, mezi a po hrách. Není zapotřebí znovu opakovat příběh, který věrní fanoušci znají.

Protože se pohybujeme ve stejném časovém horizontu jako KOTOR série, tak jsme nějakých zhruba 300 let vzdáleni od knížek SWTOR… ale i přesto mají události v Revanovi velký dopad na utváření světa The Old Republic.

Do jaké míry ovlivnila práce v BioWare vaší práci na literatuře ze světa Star Wars?

Jednoznačně musím říct, že je jednoduší propojovat si dění v hrách a v knížkách. Namísto toho, abych vycházel z nějakého dvacet stran dlouhého shrnutí, mám výhodu v tom, že si pamatuji ty stovky hodin příběhu, který jsme vytvořili. Vím, jak prostředí vypadá, a vím o drobných detailech ve hrách, na které můžu odkázat a popíchnout tak čtenáře.

Při práci jako Lead Writer pro KOTOR jsem se tak velice dobře seznámil s Revanem a ostatními postavami z KOTORu. Po pravdě jsem měl plán na tento příběh několik let před samotným vydáním KOTORu, takže lze říct, že jsem s Revanem strávil víc času, než kdokoliv jiný. Nikdy jsem sice neměl jistotu, že tento příběh někdy odvyprávíme, ale pořád jsem na něj vzpomínal, a čekal na příležitost.

Jaké budou mít ti, co přečtou Revana, výhody během hraní SWTOR?

Myslím si, že díky knížce více pochopí Sithského Imperátora a Impérium. Impérium v dobách TOR je velice odlišné od toho, jaké známe z filmů, nebo z komiksů o Great Hyperspace War, které se zaměřují na postavy Nagy Sadowa a Ludo Kresshe.

Knížka jim také prozradí příběhové pozadí a detailní informace, které přímo souvisejí s klíčovimi flashpointy. Nemůžu toho moc prozradit, ale jako každý správný prequel vám knížky nabídnou detaily o tom, co se stalo dříve, a přidají tak další vrstvu všem zážitkům ve hře.

Čtenáři vás znají hlavně díky bestsellerům o Darth Baneovi. Poznají fanouši této trilogie nějaké prvky i v této knížce, i když je mezi nimi takový časový odstup?

Nedělal jsem moc odkazů na Banea nebo jeho období, přeci jnom, v té době je Revan už minimálně tři tisíce let pryč. A jsem přesvědčen, že příběhy Revana a Banea jsou plně samostatné. I když je možné, že fanoušci poznají komplexní způsob, jakým přistupuji jak je světlé, tak k temné straně Síly. Nikdy bych nechtěl, aby se z nich stala nějaká směsice šedé, o tom prostě prostředí Star Wars není. Ale Revan je unikátní tím, že má zkušenosti s oběma stranami, a ví o kladech a záporech obou. Toto téma se v knížce bude objevovat neustále jak v příběhu, tak v postavách stejně, jako jsem se snažil v Darth Bane trilogii o přezkoumání temné strany způsobem, jakým většina fanoušků Star Wars nikdy neviděla.


Komentáře - Napsat komentář
 1. Jenda | 22.4.2011, 19:41

  Jak to myslíte třetí knížky? Které jsou ty předchozí nebo jaký je v nich děj? A jsou přeloženy do CZ?

 2. Lukas | 22.4.2011, 19:52

  No to snad ne :( Já snad z toho čekáni na SWTOR ještě začnu číst SW knížky :(

 3. hudson | 22.4.2011, 20:18

  využívaj čekání jako reklamu na své knihy, mě by teď asi nejvíc zajímalo jaké to bude mít nároky, jestli už se náhodou ví aspoň něco, když už to lidi pařili na paxu, protože jsem si koupil herní noťas vlastně hlavně kvůli SW:tor konkrétně tenhle http://www.okcomputers.cz/akce—herni-notebook-asus-g53sw-sz112v/d-102783/ koupil jsem si ho už teď protože za lepší za tuhle cenu nebude nejmíň tak půl roku a notebooky s lepšími grafárnami jsou tak od 40k výš, určitě hru rozjedu v pohodě ale chtěl bych pařit aspoň na vysoké detaily, když se tomu budu věnovat, začínám mít pochybnosti jestli to výjde vůbec letos, prej jsou kolem toho dost rozepře, že se to bude oddalovat co nejvíc, protože fanoušci star wars nadávaj, že to rozesere celou star wars fantasy, ale možná je to jen drb, nevím

 4. Aries | 22.4.2011, 20:28

  Jenda: SWTOR má zatím vydané dvě knížky – Fatal Alliance (odehrává se někdy mezi coruscantskou dohodu a hrou samotnou) a Decieved (odehrává se během Útoku na Coruscant, který vedl k podepsání Dohody).
  FA vyšla loni v červenci, Decieved nyní v březnu.
  O jejich překladu do češtiny osobně nic nevím, FA jsem četl anglicky a s Decieved čekám na nějaké další věci, aby se vyplatilo poštovné z USA. Ale s překladem bych to v brzké době (tento rok) moc nadějně neviděl, ještě snad ani není přeložená trilogie Darth Bane…

  Lukas: Neuděláš chybu, některé knížky jsou velice povedené (např. Darth Bane trilogie a Fatal Alliance), i když nejsi nějaký extra fanda Star Wars

 5. Aries | 22.4.2011, 20:36

  Hudson: Jedná se zcela jistě o drb. Vzhledem k tomu, že hru dělají ti stejní lidé, co udělali KOTOR, a další příběhově velice kvalitní hry, tak myslím, že se nemusíme bát takového „rozházení“ příběhu univerza, jako si to Blizzardi udělali s WoWkem (konkrétně dva poslední datadisky, TBC bylo ještě relativně v pořádku).
  Hra tento rok vyjde, někdy během podzimu-zimy (slova BW a CFO EA), v podstatě jediné co se teď dělá, je dolaďování a testování. Samotná hra je již skoro hotová.
  Jinak myslím, že s tímhle notebookem hru rozeběhneš na Very High a počítač sebou ani neškubne… jak BW tvrdí, hra bude optimalizována, aby si ji užili i ti, co nemají super počítače. O nárocích se na akcích jako je PAX nic nedozvíš, protože tam jsou počítače pevně zakryté a zadělané, aby se v nich nemohl nikdo hrabat.

 6. hudson | 22.4.2011, 21:05

  jasný, je fakt, že grafiku hry už nejspíš mají dávno hotovou, co je vidět z obrázků a videí vypadá pěkně, ale není to žádnej Crysis 2, spíš trochu typu Dragon age 2 a ten rozjedu v poho, tak snad :-)

 7. Aries | 22.4.2011, 22:04

  Je to MMO, nemůžeš chtít po MMO grafiku Crysis 2, to by si měl hodně malou hráčskou základnu :D
  Ze hry bych řekl že bude hotové všechno, teď se akorát testuje, jestli „to všechno“ funguje tak jak má, případně se dělají korekce, aby hra byla lepší (např DPS větev pro Guardiana)

 8. hudson | 22.4.2011, 22:23

  co si pamatuju, tak třeba Age of Conan na svou dobu vydání vypadalo úplně luxusně a mělo to taky kvůli tomu vyšší nároky, akorát ta hra byla nedodělaná :-D

 9. hudson | 22.4.2011, 22:29

  koukám tady http://www.swtorstrategies.com/2011/04/star-wars-old-republic-release-date.html si docela věřej, ale asi to bude jen reklama, aby si lidi koupili ten časopis…

 10. Lukas | 22.4.2011, 23:11

  Nároky na Pc budou určitě přijatelné… I velice kvalitní hra se dá optimalizovat tak aby pořát vypadala dobře a přitom jste jí mohly hrát na ,,slabších“ Pc. Jen to chce mít zkušený team který si s tím dá tu praci a v případě SWTOR si s hrou určitě práci dali (a dají).
  Já osobně si spíš přeju aby to podorovalo 3D (ano je to malicherné ale super sranda ;) )

  Jinak ste mě přesvědčili du obědnávat knížky.. :)

 11. Constant1nš | 23.4.2011, 03:05

  Přesně tak, už ty knížky taky vyhledávám :D

 12. Aries | 23.4.2011, 07:00

  Hudson: Tak jako „Podzim 2011″ není moc přesné datum, to může být kdykoliv mezi září-ĺistopad. V tomto okně hra vyjde určitě.
  Ví se, že ne dřív než v Q2 fiskálního roku 2012, což je od července 2011, a rok 2011. Dále se ví, že chtějí o TOR hodně mluvit na letošním E3 (začátek června). Dále, vzhledem k tomu, jak jsou letos „slepené“ akce Gamescom a PAX Prime (obojí ke konci srpna), a které jsou k propagaci hry ideální, lze usoudit, že s tím počkají až po těchto akcích. Zkombinuj to s tím, že Mass Effect 3 má vyjít okolo Vánoc, a dostaneš se pak pomocí průsečíků těchto jednotlivých informací někdy na „Podzim 2011″

  Ohledně AoC, ano tam byla hezká grafika ale hra byla náročná a nedodělaná (a osobně si myslím, že přes 50% lidí si jí koupilo jenom přemíře absence oblečení u ženských postav). Hra samotná stála za pytel…

  Lukas: podpora 3D se myslím možná někde kdysi dávno mihla, ale nejsem si jistý. Ale i kdyby, tak si myslím, že to bude akorát nVidia 3D vision, které chce jedna speciální nVidia brýle a pořádnou grafickou kartu , nebo ještě lépe, dvě (což je pořádná investice)

 13. Amic | 23.4.2011, 08:18

  Ahoj všichni.Právě taky uvažuji o koupi herního notebooku a chtěl jsem se vás zeptat
  jestli si myslíte jestli tento notebook bude stačit na ty novější hry jako Crysis 2,CoD BO
  http://www.alza.cz/hp-probook-4520s-d200711.htm Děkuji.

  Ta kniha vypadá zajímavě.Vždy jsem chtěl vědět co se stalo s Revanem a právě jste mě taky přesvědčili o koupi SW knih :).

 14. JacenTravers | 23.4.2011, 10:34

  Těch nových star wars knih teď vyjde víc. Myslím že i o SWTOR.

 15. šaman | 23.4.2011, 10:45

  Kdybiste někdo chtěl,tak na http://www.cswu.cz/won/index.php maj docela velkej a zorganizovanej seznam knih i s odkazy na jejich koupi přes internet.

 16. Aries | 23.4.2011, 11:56

  Jak je na tom vidět, tak český překlad má vždycky hodně let zpoždění. Čili je opravdu jednoduší přelouskat knížku v angličtině – budete to mít rychleji, než bude překlad, a ještě se naučíte jazyk :D
  Jinak seznam, ze kterého to CSWU mají, je normálně na Wookiepedii, jenom bez data českého vydání (což není problém si dohledat)

 17. šaman | 23.4.2011, 18:47

  když už sme u toho, neni něaká možnost jak si pořídit sw knihy v angličtině,aniž bych musel jet do ameriky, nebo platit poštovný?

 18. Aries | 23.4.2011, 20:01

  Můžeš si pořídit třeba Amazon Kindle, což je čtečka elektronickejch knih (navíc máš zadarmo doživotní 3G internet po celým světě). Ale to je investice nějakých 200 dolarů (cca 3500 kč), plus samozřejmě knížky, které si do toho pak koupíš.
  Jinak se s poštovným musíš smířit, a objednávat tak více věcí najednou. Nemá smysl nechávat si z USA posílat jednu knížku. Ale když si objednáš Darth Bane trilogii, Fatal Alliance a Deceived, tak poštovný bude tvořit minimální částku (celkem i s poštovým těchto 5 knížek vyjde na 1800kč)

 19. Lukas | 23.4.2011, 22:38

  Aries: nVidia 3D vision mám ;) s grafikou 580 (brýle + monitor pro 3D taky) takže sem připraven ;)

  WoW sem taky hrál ve 3D…

 20. Aries | 24.4.2011, 10:31

  Lukas: hmm, to se máš, já tuhle technologii považuju za zbytečnou investici, dokud budou potřeba brýle :D

  Amic: Jako asi to ten NTB utáhne, tak ale nečekal bych víc než Nízké detaily u Crysis 2, COD:BO, atd. Dobrá stránka je http://www.notebookcheck.net/Computer-Games-on-Laptop-Graphic-Cards.13849.0.html , je to srovnání benchmarků různých karet. Ale samozřejmě je to potřeba brát s menší rezervou, karty jsou často výkonnější, než tyhle stránky udávají.